فروش سی ان سی

0 792

حال که شما در این صفحه هستید این بدان معناست که شما در فکر خریدن یک دستگاه فرز سی ان سی یا نوع دیگری از سی ان سی هستید ، بدون شک این دستگاه های ( سی ان سی ) شگفت انگیز تجارت و یا کسب و کار شما را به طور چشم گیری بهبود و ارتقا میبخشند.

باید همواره در نظر داشته باشید که انواع دیگری از سی ان سی ها به غیر از فرز سی ان سی نیز وجود دارند که ممکن است برای هدف و کار مورد نظر شما مناسب تر و کارآمد تر باشند.

برای خرید سی ان سی همواره این سوال را از خود بپرسید که ” آیا این سی ان سی انتخاب صحیحی برای رفع نیاز من است؟

در ادامه به بررسی اینکه آیا سی ان سی انتخابیتان مناسب برای شما هست یا خیر میپردازیم ، این کار را با پاسخ دادن به چند پرسش کلی شروع می کنیم.

1- چه جنس ماده اولیه ای ( متریال ) را میخواهیم با سی ان سی برش دهیم یا حکاکی کنیم؟

 2-پیچیده ترین طرحی که شما اکنون و یا در آینده با سی ان سی تراش خواهید داد چیست ؟

3-چه میزان انحراف معیار و به چه نحوی مورد قبول شماست ؟

در خاطر داشته باشید این 3 سوال بسیار عمومی و کلی میباشند و صرفا جهت کمک به انتخاب نوع سی ان سی میباشد و ما در ادامه به بررسی دقیق تر سی ان سی ها خواهیم پرداخت.

حال به پاسخ دادن به سوال های فوق میپردازیم:

1-چه جنس ماده اولیه ای ( متریال ) را میخواهیم با سی ان سی برش دهیم یا حکاکی کنیم؟

پاسخ به این پرسش شما را مستقیما به سمت دستگاه سی ان سی مورد نیازتان راهنمایی می کند ، به عنوان مثال ، اگر جواب شما فولاد و یا استیل بود ، ما به شما خواهیم گفت به جز فرز سی ان سی شما انتخاب های جایگزین دیگری از قبیل واترجت ، پلاسما و یا سی ان سی لیزر را خواهید داشت که این دستگاه ها بحث های تخصصی خود را دارند.

فرز سی ان سی معمولا مناسب برای امور درودگری و نجاری تولید میشوند و از این روست که سی ان فرزهای سی ان سی  غالبا در هم تنیده با فرایند تراش چوب و ام دی اف میباشند ، ولی باید در نظر داشته باشید که بسیاری مواد دیگر نیز وجود دارند که با فرز سی ان سی قابل تراش و برش میباشند که از جمله ی آنها میتوان به چوب ، پلاستیک ، پلکسی گلس ، پی وی سی ، فوم ، مواد کامپوزیت ، شیشه ،آلومینیوم ، مس و برنج اشاره کرد.

با دانستن موارد فوق شما میتوانید به راحتی به این نتیجه برسید که آیا فرز سی ان سی انتخاب صحیحی برای شماست یا خیر.

حال پرسش دوم را مورد بررسی قرار می دهیم:

2- پیچیده ترین طرحی که شما اکنون و یا در آینده با سی ان سی تراش خواهید داد چیست ؟

پیچیدگی طرح مورد نظر برای برش کاری یا تراش یکی دیگر از اساسی ترین معیارهای انتخاب سی ان سی میباشد ، حکاکی، برش و سوراخکاری اهداف کلی شما برای استفاده از سی ان سی میباشد که شما باید در نظر داشته باشید که هر محور چه میزان عمق و چه سایزی را تحت پوشش قرار دهد، شما باید در اینجا مشخص کنید که حکاکی، برش و یا سوراخکاری مورد نیاز شماست یا اینکه تمامی موارد فوق را یکجا نیاز دارید.

قابلیت انعطاف در نوع عملکرد ( حک ، برش و سوراخکاری ) و تنوع کاربری سی ان سی یکی از اساسی ترین وجوه انتخاب سی ان سی میباشد، اما این را در نظر داشته باشید که بازخورد دستگاه نیز در مواردی از قبیل سرعت انجام امور ذکر شده نیز بسیار تعیین کننده میباشد، ولی در کل در اکثر موارد سی ان فرزهای سی ان سی  بسیار سریع و شاید سریع ترین گزینه برای کار شما خواهند بود.

اگر نیاز شما برش در دو محور است ، سی ان سی پلاسما ، سی ان سی لیزر و یا سی ان سی واترجت برای شما کارآمد تر خواهد بود.

بحث دوم در انتخاب سی ان سی سایز و عمق کلی برش و یا حک و سورخکاری خواهد بود ، بیشتر سی ان فرزهای سی ان سی  توانایی برش و حک در دو نیم محور را دارا میباشند و این بدان معناست که سی ان فرزهای سی ان سی  محدود به حرکت در ابعاد مشخصی میباشند زیرا در یک دستگاه سی ان سی جلوگیری از بروز در هم گسیختگی قطعه کار یک اصل میباشد.

برای درک بهتر این مطلب یک کره را در نظر بگیرید که قرار است از یک بلاک چوبی تراشیده شود ، یک فرز سی ان سی استاندارد 3 محور نمیتواند این کره را به طور کامل بتراشد و حتی در حالت استاندارد تراشیدن نیم کره ی کامل نیز امکان پذیر نیست ، زیرا یا همان محور ارتفاع زاویه ای ثابت بر روی قطعه ی کار دارد، ولی این را هم درمحور داشته باشد که سی ان سی های چند محور نیز وجود دارند این توانایی را دارند که در ادامه به آنها نیز خواهیم پرداخت.

همانطور که گفته شد سایز کلی دستگاه  در محورهای مختلف نیز باید در نظر گرفته شود ، فرز سی ان سی مناسب برش و حکاکی قطعات بزرگ و کوچک میباشد، اما اگر شما نیاز به برش و حک قطعات بسیار ریز و دقیق را دارید بهتر است که از سی ان سی های میلینگ استفاده کنید که شما را به سمت پرسش سوم سوق میدهد

3- چه میزان انحراف معیار و به چه نحوی مورد قبول شماست ؟

چه میزان انحراف معیار ( دقت تکرار مجدد ) در قطعه ی کار برای شما حائز اهمیت است ، رسیدن به دقت 1 میکرون با فرزسی ان سی  با کیفیت و دقیق امکان پذیر است و شما این عمل را در صورت کالیبره بودن بدست می اورید. دقت موتورها را با سخت افزارمخصوص یا دستگاه کالیبراسیون، پس از به حرکت دراوردن محور در یک اندازه ی مشخص میتوانید به راحتی بسنجید . فرزهای سی ان سی  توانایی ایجاد سطوح تقریبا بدون نقص را دارا میباشند ولی باز هم باید یادآوری کنیم که اگر قصد تولید قطعات بسیار کوچک و ریز را دارید که میبایست وظیفه ی انجام یک عمل مکانیکی را بر عهده بگیرند بهتر است از سی ان سی های میلینگ استفده کنید.

ظرافت و دقت یک فرز سی ان سی را همیشه برای جستجو در بازار جهت خرید سی ان سی در نظر داشته باشید.

به عنوان یک پاورقی این نکته را یادآوری می کنیم که اگر شما یک کارخانه یا کارگاه بزرگ با توان و پشتوانه مالی قوی نیستید ، انتخاب اشتباه یک سی ان سی میتواند برای شما بسیار پر دردسر باشد و شاید گاها توان جبران این اشتباه را نداشته باشید ، از این رو اگر هدف شما از خرید سی ان سی شروع یک کسب و کار میباشد ، حتما با مشاوره با افراد مجرب نسبت به خرید اقدام کنید.

اگر شما سی ان سی را برای تفریح و یا کسب و کار کوچک لازم دارید ، فرز سی ان سی بهترین گزینه برای شماست ، زیرا رسیدن به سرعت و دقت بالا با کمترین هزینه تنها با انتخاب فرز سی ان سی محقق خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.