کنترلر DSP سی ان سی

0 1,361

کنترلر DSP در سی ان سی نقش مرکز فرمان را بازی می کند، این کنترلر DSP ها در چند گروه طبقه بندی میشود، در ایران رایج ترین نوع کنترلر در حال حاضر کنترلر DSP می باشد. کنترلر DSP ها هم به صورت اصل و هم به صورت تقلبی در بازار ایران موجود می باشد. حال به بررسی انواع کنترلر DSP اصل می پردازیم.

کنترلر DSP های رایج در ایران ساخت کمپانی معتبر ریچ می باشد که غالبا در دو نوع کنترلر DSP های 3 محور و کنترلر DSP های 4 محور در دسترس می باشد. حال به انواع کنترلرهای DSP های 3 و 4 محور ساخت کارخانه ریچ می پردازیم.

انواع کنترلر DSP سه محور:

کارخانه ریچ به دو بخش مجزا تقسیم میشود و هر بخش در حال تولید کنترلر DSP های سه و چهار محور می باشد اما متاسفانه در بازار ایران تفاوت های این دو بخش از کنترلر DSP ها برای مصرف گنندگان هنوز روشن و مشخص نیست.

کارخانه کنترلر DSP های RICHNC:

کنترلر DSP های 3 محور این کارخانه در دو مدل کنترلر DSP های C0501 و کنترلر DSP های 1003 تولید می شوند و با لوگوی RICHAUTO در بازارهای خارج از کشور چین عرضه می گردند.

کنترلر DSP های 4 محور این کارخانه در دو مدل کنترلر DSP های C0701 و کنترلر DSP های 1004 تولید و با لوگوی فوق عرضه می گردند.

کارخانه کنترلر DSP های RICHAUTO:

کنترلر DSP های با کیفیت بسیار بالای این کارخانه جهت مصرف در صنایع کشور چین و همچنین صادرات به معدود کشورهایی از جمله ایالات متحده آمریکا ، ایتالیا و فرانسه تولید می شود و صادرات این کنترلر DSP ها به کشورهای دیگر از طرف دولت چین ممنوع اعلام شده است ،کنترلر DSP های مدل A-11S سه محور و کنترلر DSP های A-18S چهار محور پر مصرف ترین محصول این کارخانه می باشند.

تفاوت کنترلر DSP های RICHNC و RICHAUTO:

کنترلر DSP های کارخانه RICHNC برای دستگاه های مجهز به استپر موتور طراحی شده است ، اما این کنترلر DSP ها دستگاه های مجهز به سروو موتور را نیز با افت سرعت بسیار بالا راه اندازی می کنند

کنترلر DSP های کارخانه RICHAUTO مناسب برای دستگاه های سروو طراحی و تولید شده است، بدیهی است که راه اندازی دستگاه های استپر موتور به راحتی برای این کنترلر DSP ها امکان پذیر می باشد.

به صورت اجمالی به تفاوت های سخت افزاری کنترلر DSP های این دو کمپانی می پردازیم:

RAM

کنترلر DSP های تولیدی کارخانه RICHNC از حافظه کلاس 2 با ظرفیت 128 مگابایت است که این کنترلر DSP ها از سرعت پردازش 633 کیلوهرتز بهره می برند.

کنترلر DSP های تولیدی کارخانه RICHAUTO از حافظه کلاس 3 با ظرفیت 512 مگابایت است که این کنترلر DSP ها سرعت پردازش 1333 کیلوهرتز بهره می برند.

CPU

کنترلر DSP های کارخانه RICH NC از پردازنده دو هسته ای با سرعت پردازش 1.8 گیگا هرتز استفاده میکند و سایز کش این کنترلر DSP ها 1 مگا بایت است.

کنترلر DSP های کارخانه RICH AUTO از پردازنده هشت هسته ای با سرعت پردازش 3.6 گیگا هرتز استفاده میکند و سایز کش این کنترلر DSP ها 4 مگا بایت است که از نظر راندمان کاری تا 16 برابر سریعتر از کنترلر DSP های RICH NC می باشد.

CHIPSET

تراشه های استفاده شده در کنترلر DSP های RICHNC از نوع اقتصادی و تولید انبوه می باشد اما در مورد کنترلر DSP های RICHAUTO تراشه ها به صورت اختصاصی برای این کنترلر DSP ها تولید می شوند و نتیجتا کیفیت ساخت کنترلر DSP های RICHAUTO بسیار بالاتر می باشد.

شایان ذکر است به غیر از کنترلر DSP های تقلبی موجود در بازار که بدون لوگو و گاها با لوگوی تقلبی میباشند ، کنترلر DSP های هر دو کارخانه RICHNC و RICHAUTO با برند واحد RICHAUTO ارائه میگردند و تشخیص ان از روی مدل کنترلر DSP ها که قبلا به ان اشاره شد امکان پذیر است.

تفاوت قیمت کنترلر DSP ها در مبدا تولید 40% میباشد اما شرکت نورآفرین درحال حاضر با در نظر گرفتن تنها هزینه های حمل و گمرکی مدل های کنترلر DSP های A-11S و کنترلر DSP های A-18S را با قیمت بسیار نزدیک به کنترلر DSP های C070 و کنترلر DSP های C050–1003 و 1004 جهت افزایش سطح کیفی بازار داخلی ارائه می کند.

معرفی انواع کنترلرهای DSP شرکت RICHAUTO

شرکت ریچ اتو RICHAUTO یکی از پنج شرکت برتر تولید کننده سیستم های کنترل کننده بر پایه حرکت مکانیکی و دوار می باشد. همانطور که در مقالات قبل اشاره شد محصولات شرکت ریچ اتو مخصوص مصرف در چین و همچنین کشور امریکا و برخی کشور های پیشرفته اروپایی از قبیل ایتالیا و فرانسه می باشد.

در ادامه محصولات این شرکت را به صورت اجمالی جهت اگاهی از انواع کنترلر و تکنولوژی های مربوطه معرفی می کنیم:

1- کنترلر DSP مدل A-11S

سیستم کنترل هوشمند سه محور مخصوص سی ان سی های فرز با توان بسیار بالا (16برابر سریعتر و قدرتمند تر از مدل های موجود در بازار ایران) می باشد که دستگاه را در جهات X و Y و Z کنترل میکند ، پک کامل این مدل شامل:کابل USB ، کابل دیتا، بورد اصلی با مدل A-1X، پنل اصلی و کارت وارانتی می باشد.

2- کنترلر DSP مدل A-12S

سیستم کنترل هوشمند 2 یا 3 محور مخصوص دستگاه های پلاسما می باشد که وظیفه کنترل دستگاه های برش تخت و یا مدور را بر عهده دارد و توان کنترل محور های X و Y و A را دارا می باشد.

3- کنترلر DSP مدل A-13S

سیستم کنترل هوشمند 2 محور مخصوص سی ان سی های تراش می باشد و توان کنترل محور های X و Y را دارد در این نوع سیستم دستگاه ها،قطعه کار متحرک است.

4- کنترلر DSP مدل A-14S

سیستم کنترل هوشمند 3 محور مخصوص دستگاه های دیسپنسر (تزریق) می باشد. این سیستم با کنترل سیار دقیق محورهای X و Y و Z امکان تزریق انواع ژل،موم،چسب و …. با دقت بسیار بالا در مکان از پیش تعیین شده و به مقدار مناسب را فراهم می آورد.

5- کنترلر DSP مدل A-15S

سیستم کنترل هوشمند 3 محور مخصوص استفاده از چند اسپیندل می باشد. این کنترلر از نظر کارایی مشابه مدل A-11S می باشد با این تفاوت که چندین اسپیندل را کنترل می کند.

6- کنترلر DSP مدل A-18S

سیستم کنترل هوشمند 4 محور مخصوص سی ان سی های روتاری می باشد که با کنترل بسیار دقیق چهار محور X و Y وZ و A بهترین گزینه برای دستگاه هایی از قبیل سی ان سی های منبت روتاری چند اسپیندل می باشد.
این کنترلر توانی بالغ بر 166 برابر مدل های موجود در بازار ایران را دارا می باشد.

7- کنترلر DSP مدل A-19S

سیستم کنترل هوشمند 3 محور مخصوص کنترل سی ان سی های تراش با دو کله میباشد و از نظر کارایی مشابه مدل A-13S می باشد با این تفاوت که سیگنال خروجی جهت کنترل دو کله مجزا می باشد.

8- کنترلر DSP مدل A-51S

سیستم کنترل هوشمند 3 محور مخصوص سی ان سی های فرز جهت کنترل محور های X و Yو Z می باشد از نظر عملکرد مشابه مدل A-11S میباشد و تفاوت در آپشن هایی از قبیل امکان برقراری ارتباط از طریق کابل شبکه، صفحه رنگی لمسی و مقاومت بالاتر در مقابل ضربه می باشد.

9-کنترلر DSP مدل A-58S

سیستم کنترل هوشمند 4 محور مخصوص سی ان سی های روتاری (منبت کاری) جهت کنترل محور های XوYوZوA میباشد، از نظر کارایی کاملا مشابه مدل A-18S می باشد و تفاوت ها در آپشن هایی از قبیل امکان برقراری ارتباط توسط کابل شبکه،صفحه نمایش رنگی و لمسی، مقاومت بالا در برابر ضربه ،سازگاری با فونت های بیشتر و …. می باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.