سی ان سی چیست؟

0 71

سی ان سی ( CNC ) یا سیستم کنترل کامپیوتری ( Computer Numerical Control ) بر پایه عدد دستگاهی است که بر پایه برنامه های از پیش تعین شده از جمله کد های دستوری شامل حروف و اعداد کار میکند و حرکت کار دستگاه بر پایه همین داده هاست. سی ان سی به چهار گروه اصلی تقسیم بندی میشوند،سی ان سی های فرز که در ان قطعه کار ثابت است و ابزار برش متحرک است، سی ان سی تراش که در ان ابزار برش ثابت است و قطعه کار متحرک است، سی ان سی های تزریق یا همان دیسپنرها و سی ان سی های دریل

CNC router
Drawing of a Tabletop DIY – CNC router. Silver: Iron, Red: Stepper Motors, Light Brown: MDF, Dark Brown: Hard Wood

کاربردهای سی ان سی:

با گسترش تکنولوژی و پیچیده تر شدن ماشین الات نیاز به تولید قطعات پیچیده و دقیق تر بیشتر شده است لذا سی ان سی در حال حاضر در صنایع مختلفی از قبیل صنعت هوانردی فضا نوردی خودرو سازی دارو سازی و بهداشتی پزشکی و … مورد مصرف قرار میگیرد. غالب استفاده از سی ان سی در موارد تراشکاری سوراخکاری حک برش و …. می باشد. خروجی نهایی در سی ان سی میتواند بنا بر نیاز تغییر کند به عنوان مثال با تعبیه سیستم تولید پرتو لیزر از سی ان سی جهت حک و برش لیزری استفاده شود که این دستگاه سی ان سی لیزر نامیده می شود و با اینکه با تعبیه یک نازل و سیستم تزریق مواد کامپوزیت (ترکیبی) از سی ان سی به عنوان پرینتر سه بعدی استفاده کرد. یکی از کاربردهای جدید سی ان سی ها قالب سازی در دندانپزشکی و متعاقب آن تولید روکش و یا تاج دندان می باشد، سی ان سی در ایران کاربردهای فراوانی دارد که از جمله ان می توان صنایع چوب از قبیل مبل، درب و …. را نام برد.

تفکیک سی ان سی ها از نظر تعداد محور:

سی ان سی از 2 تا 5 محور وجود دارد و با افزودن بازوهای جانبی می توان تا 11 عملکرد را نیز تعریف کرد.

سی ان سی 2 محور:

جهت حرکت ابزار کار این نوع دستگاه محورهای X و Y میباشد، شاخص ترین دستگاه این گروه سی ان سی لیزر می باشد. سی ان سی لیزر کاربردهای بسیار فراوانی در صنایع مختلف از قبیل خودرو سازی هوا فضا و … دارد. کاربرد عمده دیگر این سیستم صنعت دکوراسیون و تزئینات می باشد. از جمله دیگر دستگاه های کارامد این مجموعه دستگاه های واتر جت می باشد.

سی ان سی 3 محور:

این دستگاه ها در 3 محور X , Y , Z حرکت می کنند و کارکرد اصلی آن حک و برش (منبت کاری) یک وجه از قطعه کار می باشد، به عنوان مثال تولید تاج تخت، مبل، پایه مبل، درب ساختمان، کابینت، کمد و ….

سی ان سی 4 محور:

جهت حرکت این دستگاه ها علاوه بر محور X , Y , Z حول محور A هم می باشد که در اصطلاح به این دستگاه ها روتاری می گویند این دستگاه ها مناسب برای منبت کاری های چند وجهی می باشد، به عنوان مثال پایه های مبل و …

شاخص ترین دستگاه های این گروه سی ان سی های چند کله ( چند اسپیندل ) منبت کاری می باشد. نظیر سی ان سی چهار کله، سی ان سی هشت کله، سی ان سی دوازده کله ، سی ان سی شانزده کله و … .

سی ان سی های 5 محور:

علاوه بر حرکت 4 محور به مانند سی ان سی چهار محور، این دستگاه ها با بهره گیری از یک بازوی هیدرولیک که می توان از ان به عنوان ابزار برش، فیکسچر و… استفاده کرد مناسب ترین گزینه برای تولید قطعات ماشین الات و به طور کلی قطعات با اشکال هندسی پیچیده می باشد. در حال حاضر امکان افزودن 7 بازو به سی ان سی چهار محور نیز فراهم شده است.

مزایا و معایب سی ان سی:

مزایا CNC:

 1. فرایند بسیار بالا در فرایند تولید و ساخت قطعه کار(حک و برش)
 2. کاهش بسیار چشم گیر مدت زمان تولید و نتیجتا کاهش هزینه ها
 3. امکان تغییر فرایند تولید و در اختیار قرار دادن گزینه های کاری بیشتر
 4. امکان تهیه اسان تر فیکسچر و استند در مقایسه با فرایند دستی
 5. امکان طراحی های برجسته (سه بعدی)
 6. کاهش بسیار زیاد اشتباهات فردی

معایب CNC:

 1. قیمت بالای دستگاه ها(اخیرا قیمت ها بسیار تعدیل و مناسب شده است)
 2. تعمیر و سرویس کاری تخصصی
 3. نیاز به دانش فنی و کامپیوتری و نیاز به اپراتور اموزش دیده حرفه ای

عناصر تشکیل دهنده سی ان سی:

 1. سازه اصلی یا بدنه
 2. بخش صدور فرامین و دستورات (کنترلر)
 3. قطعات مکانیکی
 4. قطعات الکترونیک
 5. ابزارها

بدنه اصلی:

بدنه اصلی سی ان سی شامل بدنه اصلی یا سازنده اصلی، دکل ها که محور ها بر روی ان سوار است و سیستم های انتقال و تولید نیرو می باشد. در یک سی ان سی سازه بسیار دقیق و کالیبره شده مهم ترین بخش می باشد.

کنترلر:

بخشی است که در ان کلیه فرامین اجرایی دستگاه پردازش و به سیستم حرکتی ارسال میگردد همچنین این بخش مسئولیت کنترل کار دقیق متحرک ها و بررسی خطاها را نیز بر عهده دارد. معمولا کنترلر از چند بخش شامل یک پنل ، یک برد و یک کابل واسطه تشکیل شده است .

قطعات مکانیکی

به مجموعه مکانیکی شامل ریل ها، ریلهای راهنما، واگن ها، پیچ دنده ها یا بال اسکروها، شانه دنده یا رک و پینیون، سروو موتورها، استپر موتورها، که کار انتقال حرکت و قدرت را بعهده دارند گفته می شود.

قطعات الکترونیک

مجموعه الکترونیکی شامل سنسورها ، منبه تغذیه، درایوهای استپر و یا سرو

بارامترها:

به مجموعه فرامینی هستند که وظیفه انها کنترل کردن قطعات متحرک سی ان سی از قبیل درایوها و اسپیندل ها میباشد. این فرامین به تمامی محور ها ارسال و اجرا می گردد.

ابزار های برش و حکاکی:

متناسب با نوع عملیات بر روی قطعه کار در انواع برشکاری، تراشکاری، سوراخ کاری و … تعریف می شوند.

محورها در سی ان سی:

هر محور در سی ان سی توسط یک یا چند موتور که می تواند استپ ، سروو یا سروو هیبرید باشد کنترل می شود و طبیعتا هر موتور دستور حرکت و توقف و میزان سرعت را از یک درایو میگیرد. محور های X و Y در سی ان سی ها جهت حرکت دو بعدی طول و عرض می باشند و هر سی ان سی قطعا دو محور X و Y را دارد. محور Z در سی ان سی محور ارتفاع نام دارد که بعد سوم و برجستگی کار را به ارمغان می آورد. محور A در سی ان سی محور گردان یا روتاری نام دارد که انجام کار چند وجهی را برای کاربر امکان پذیر میکند.

شاخص ترین دستگاه ها بر مبنای تعداد محور:

دو محور:

شاخص ترین دستگاه های این گروه سی ان سی لیزر برش و حکاکی و سی ان سی واتر جت می باشد. این دو دستگاه تنها با حرکت در محور های X و Y عمل حک و برش را انجام می دهد.

سه محور:

شاخص ترین اعضای این گروه سی ان سی ها کار تخت از جمله فرز سی ان سی، سی ان سی دریل پرینترهای سه بعدی می باشند.شایان ذکر است که اعضای زیر گروه سی ان سی سه محور در قالب سی ان سی های چهار محور به بالا نیز میتواند قرار بگیرد.

چهار محور:

شاخص ترین عضو این گروه سی ان سی منبت کاری چوب می باشد که مناسب ترین گزینه برای تولید مبلمان می باشد.

پنج محور به بالا:

این گروه که اصطلاحا ربات نامیده می شوند مناسب برای تهیه قطعات پیچیده می باشند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.