خرید سی ان سی چوب (فرز)

0 652

سی ان سی چوب (فرز) و اصول اویه آن: یک سی ان سی فرز ( سی ان سی چوب ) چگونه کار می کند؟ سی ان سی چوب (سی ان سی روتر) از نظر کارکرد بسیار نزدیک به سایر سی ان سی ها می باشد. یک سی ان سی یا همان ماشین کنترل شونده بر پایه داده های کامپیوتری  از ترکیب کامپیوتر و سیستم کنترل کننده سی ان سی برای به حرکت درآوردن محورها استفاده می کند که این ترکیب به شما امکان رسیدن به ظرافت و دقت بسیار فراتر از دست انسان را می دهد.

سی ان سی ها قدیمی غالبا در سه محور طول ، عرض و ارتفاع (X,Y,Z) عمل حک و برش را انجام میدهند که محور Y غالبا طولانی ترین محور می باشد که از سمت جلو به سمت انتهای میز دستگاه در حرکت میباشد.

محور X در جهت چپ و راست و محور  و Z در جهت ارتفاع ( بالا و پایین ) حرکت می کند.

سی ان سی چوب ( سی ان سی فرز) با ترکیب حرکت این سه محور یک فرایند بدون نقص را به انجام میرساند که نتیجه آن اوج دقت ، سرعت و ظرافت در تراش و حک قطعات پیچیده میباشد.

اجزا سی ان سی

حال به بررسی اجزا و قطعات اصلی دستگاه میپردازیم و توضیح میدهیم که چگونه این اجزا در همکاری با هم باعث انجام فرایند حک و برش می شوند.

* کنترلر سی ان سی و سیستم کامپیوتر که در واقع مغز دستگاه سی ان سی میباشد که به موتور و درایوها دستور میدهد در چه جهت و به چه مقدار حرکت کنند ، قطعا این فرایند میبایست از طریق ارسال طرح به سیستم کامپیوتری صورت پذیرد ، غالب طراحی ها بر پایه ی فرمت دیجیتال با فرمت دی ایکس اف  میباشد که اپراتور معمولا با بهره گیری از یک نرم افزار کامپیوتری ماشین کاری طرح را تبدیل به جی کد کرده و به سیستم کنترل کننده ی سی ان سی جهت انجام فرایند حک و برش انتقال میدهد..

کامپیوتر و سیستم کنترل کننده فرامین دریافتی از G CODE را تبدیل به ولتاژ و آمپراژهای مختلف میکند که به درایو ها ارسال میشوند و نتیجتا موتورها به حرکت در می آیند.

دانستن این مسائل و ارتباطات معمولا برای یک اپراتور ضروری نیست ، زیرا فرایند کار در سی ان سی ها به صورت نصب و اجرای آنی (Plug And Play ) میباشد.

سیستم کنترل کننده سی ان سی از نظر شکل ظاهری بسیار متنوع و بسته به سلیقه تولید کننده میباشد ، اما نحوه عملکرد کلی یکسان میباشد ، شما با یک طرح دیجیتال شروع میکنید و با نرم افزار کامپیوتری ماشین کاری به یک G CODE جهت انجام ماشین کاری می رسید.

اسپیندل

اسپیندل بخشی از سی ان سی میباشد که وظیفه آن انجام عمل برش میباشد و طبقه بندی اسپیندل بر مبنای توان آن بر حسب اسب بخار HP و یا کیلووات KW میباشد.

اسپیندل به واسطه گرداندن یک ابزار برش به مانند مته با سرعت های مختلف عمل برش را انجام میدهد که این سرعت در سی ان سی های چوب معمولا بین 8000 الی 30000 دور برای چوب ، پلاستیک و سایر مواد نرم  میباشد ، در مورد فلزات این سرعت معمولا بین 2000 الی 10000 دور در دقیقه است.

بیشتر سی ان سی های فرزمخصوص چوب ، توانایی برش فلزات نرم و غیر آهنی را دارا میباشند که از جمله آن میتوان به آلومینیوم  و برنج اشاره کرد.

برای برش فلزات و مواد ترکیبی بر پایه ی کربن معمولا از سیستم خنک کاری برای محافظت از ابزار برش و قطعه کار استفاده می شود .

برای تغییر سرعت اسپیندل به 3 روش میتوان عمل کرد ، تعریف سرعت در G CODE ، تغییر سرعت توسط سیستم کنترل کننده و صدور فرمان تغییر سرعت مستقیم از طریق اینورتر.

اسپیندل را میتوان به امکانات مختلفی مجهز کرد که از جمله آنها می توان به سیستم تعویض خودکار ابزار ، حسگر ابزار و سیستم لمس قطعه کار اشاره کرد.

میز کار سی ان سی

میز کار سی ان سی در واقع جایی است که هدف اصلی یعنی برش بر روی آن صورت می پذیرد ، میز کار در سی ان سی ها بسیار متفاوت میباشد ولی هدف نهایی همه آنها نگه داشتن قطعه کار در یک مکان مشخص برای انجام عمل حک و برش میباشد.

انواع مختلفی از میز کار سی ان سی وجود دارد که از جمله آنها می توان به میز T Slot و میز VACUUM اشاره کرد که در مورد اول نگهداری فیزیکی و به کمک پیچ و گیره است و در مورد دوم نگهداری قطعه کار بر مبنای سیستم خلاء و مکش میباشد.

میزهایی نیز وجود دارند که هر دو حالت را دارا میباشند و در مواقع لزوم به شما امکان بستن قطعه کار و یا استفاده از وکیوم را میدهد ، در نظر داشته باشید که استفاده از سیستم مکش راحت تر میباشد ولی در عوض سیستم T Slot قابل اعتماد تر و همچنین منعطف میباشد ، زیرا به شما امکان بستن قطعه ی کار به صورت عمودی و ایستاده را نیز میدهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.