انواع دستگاه های برش لیزری

0 999

دستگاه های برش لیزری که جزو دستگاه های CNC محسوب می شوند را می توان به دو دسته دستگاه برش لیزری فلزات و دستگاه برش لیزری غیر فلزات تقسیم کرد.

هر کدام از دستگاه های برش لیزری انواع مختلفی دارند که به صورت زیر است:

فروش انواع دستگاه های حک و برش لیزر

انواع دستگاه برش لیزری غیر فلزات از حیث ابعاد به شرح زیر است:

الف) دستگاه برش لیزری کوچک:

دستگاه برش لیزری کوچک، به صورت رومیزی یا پایه دار و در سایزهای 20×10 سانتی متر و 20×20، 30×20، 40×30، 50×30 عرضه می شود. توان لیزری این دستگاه ها معمولاً 40 یا 50 وات است.

ب) دستگاه های برش لیزری متوسط:

توان لیزری این دستگاه ها معمولاً 60، 80، 100 یا 120 وات است. این دستگاه ها پر فروش ترین و پرکاربردترین دستگاه های برش لیزر هستند.

پ) دستگاه های برش لیزر اندازه ی بزرگ:

دستگاه برش لیزری در سایزهای 180×120 ، 240×120 ، 250×130 و سایزهای بزرگتر عرضه می شود. معمولاً توان لیزر این دستگاه ها 100 ، 120 ، 130 ، 150 و 170 است. از این دستگاه ها برای برش ورقهای پلکسی گلاس یا در مواردی که طرح برش بزرگ است استفاده می شود. معمولا این دستگاه ها برای حکاکی لیزری استفاده نمی کنند.

دستگاه برش لیزری فلزات در سایزهای مختلف عرضه می شود، معمولاً این دستگاه ها را در سایزهای 30×30، 50×50، 100×100 و سایزهای بزرگتر مانند 2.5×1.5 تولید می کنند. دستگاه های بزرگتر از این ابعاد را می توان به طور سفارشی ساخت.

دستگاه لیزر بزرگ:

دستگاه های سی ان سی (CNC) یا دستگاه های کنترل رقمی دستگاه هایی هستند که با هدایت کامپیوتری عملیات مختلفی را مانند برش، تراش، حکاکی، سوراخ کاری، جوش و … را روی مواد مختلف انجام می دهند.

دستگاه های سی ان سی انواع مختلفی مانند دستگاه فرز CNC ، دستگاه لیزر فلزات، دستگاه لیزر غیر فلزات و … وجود دارند که هر کدام قابلیت های خاصی دارد و بر روی مواد خاصی عملیات انجام میدهند مثلا با دستگاه CNC غیر فلزات می توانند بر روی مواد مختلفی مانند چوب، پلکسی گلاس، شیشه، پلاستیک، پارچه، چرم و … حکاکی لیزری و برش لیزری انجام داد. این دستگاه ها با توجه به ابعاد میز کار به سه دسته دستگاه لیزر کوچک، دستگاه لیزر متوسط و دستگاه لیزر بزرگ تقسیم می شوند. دستگاه لیزر بزرگ در ابعاد 120*180 ، 125*185 و بالاتر عرضه می شود. دستگاه لیزر بزرگ همانطور که از نامش بر می آید، اندازه بزرگ تری نسبت به دستگاه های دیگر داشته و میز کار بزرگ تری دارد، از این رو میتوان با آن وسایل بزرگ تری تولید کرد، البته توان لیزر دستگاه های بزرگ و متوسط تفاوت زیادی با هم ندارند و می توان در صورت لزوم با تعویض تیوب لیزر تغییر داد.

لیزر برش فلزات:

برش فلزات- برش فلزات با لیزر- برش فلز- برش فلز با لیزر- برش فلزات با لیزر- برش فلز برنج- برش فلزات لیزر- دستگاه برش فلزات- لیزر فلزات- لیزر فلز- لیزر فلزبر – برش لیزر فلزات- لیزر برش فلزات- لیزر برش فلز- دستگاه لیزر فلزات- لیزر غیر فلزات- لیزر روی فلز- خدمات لیزر فلزات- برش لیزری طلا

لیزر برش فلزات با پیشرفت صنایع مختلف ، یکی از اساسی ترین نیازهای روز جهان در هر صنعت می باشد. بسته به نوع قطعات در صنایع مختلف ، دقت و قدرت دستگاههای لیزر برش فلزات نیز متفاوت است و این تنوع نیاز ، عاملی جهت تولید تکنولوژی های مختلف در لیزر برش فلزات می باشد.

لیزر برش فلزات از نظر نوع فلز به چند گروه طبقه بندی میشود که این طبقه بندی در لیزر برش فلزات بر اساس متغیرهای مختلفی از قبیل چگالی فلز میزان رسانش گرما و … می باشد. میزان رسانش گرما در واقع اصلی ترین عامل طبقه بندی لیزر برش فلزات می باشد.‏ هر مقدار که میزان رسانش گرما در فلزات بالاتر باشد جهت لیزر برش فلزات به توان بالاتری نیازمندیم. به عنوان مثال، در مقایسه برش لیزری آلومینیوم و برش لیزری استیل ضد زنگ ، برش لیزری آلومینیوم نیازمند توان به مراتب بالاتری می باشد زیرا میانگین میزان رسانش گرما در آلومینیوم (250) بیشتر از میانگین استیل ضد زنگ (16) می باشد. ‏در تعریف ساده، در لیزر برش فلزات هرچه قدر رسانش گرما در فلزات پایین تر باشد تمرکز حرارت در نقطه ی کانون سریعتر انجام می پذیرد و نتیجتا” عمل برش فلزات راحت تر انجام میگیرد.‏

لیزر برش فلزات به روش ‏co2‎‏ (گداخت الکتریکی گاز دی اکسید کربن)

لیزر برش فلزات به روش ‏co2‎‏ ، مناسب فلزات با رسانش گرمای پایین می باشد و در مورد فلزات با رسانش بالای دما کاربردی ندارد. از جمله فلزات قابل برش با روش لیزر برش فلزات به روش ‏co2‎، استیل ضد زنگ، استیل سیاه، برنز و آهن می باشد. از مزایای روش لیزر برش فلزات به روش ‏co2‎،قیمت پایین و تکنولوژی ساده آن می باشد. دقت و سرعت برش لیزری در روش لیزر برش فلزات به روش ‏co2‎‏ نیز قابل قبول می باشد. جهت برش فلزات با روش لیزر برش فلزات به روش ‏co2‎‏ در قسمت نازل ( خروجی ) دستگاه لیزر برش فلزات می بایست از یکی از گازهای تشدید حرارت استفاده شود. به طور معمول نیتروژن و اکسیژن با فشار بالا و یا گاز آرگون نتیجه مطلوبی به همراه دارد.

لیزر برش فلزات با استفاده از ‏nd-yag

برش فلزات- برش فلزات با لیزر- برش فلز- برش فلز با لیزر- برش فلزات با لیزر- برش فلز برنج- برش فلزات لیزر- دستگاه برش فلزات- لیزر فلزات- لیزر فلز- لیزر فلزبر – برش لیزر فلزات- لیزر برش فلزات- لیزر برش فلز- دستگاه لیزر فلزات- لیزر غیر فلزات- لیزر روی فلز- خدمات لیزر فلزات- برش لیزری طلا

در لیزر برش فلزات ‏nd-yag‏ لیزر برش فلزات تولید پرتو به وسیله یک دایود پمپ صورت میگیرد و این دایود پمپ از یک کریستال جامد بهره می گیرد. در لیزر برش فلزات ‏nd-yag‏ از عناصر نئودیمیوم- یتیریوم آلومینیوم و گارنت جهت تولید پرتو استفاده می شود. لیزر برش فلزات ‏nd-yag‏ برای برش انواع فلزات مناسب می باشد و دقت و ظرافت نقطه ی بیم بسیار بالاتر از ‏co2‎‏ می باشد. در لیزر برش فلزات ‏nd-yag‏ پرتو تولیدی از دایود پمپ به وسیله ی دو عدد آینه به طور مداوم در رفت و برگشت قرار میگیرد و هر بار رفت و برگشت پرتو از داخل قطعه ای به نام مرکز تشدید عبور می کند و با رسیدن توان به میزان از پیش تعیین شده پرتو از مرکز تشدید خارج میشود و پرتوی خروجی به وسیله ی یک سری آینه و عدسی هدایت می شوند تا به نازل دستگاه لیزر برش فلزات انتقال یابد. در لیزر برش فلزات ‏nd-yag‏ از برش لیزری گازهای اکسیژن – نیتروژن و آرگون جهت تسهیل فرایند برش استفاده می شوند. ‏اکسیژن جهت برش کربن استیل ‏‎(cs)‎، نیتروژن جهت لیزر برش استیل ضد زنگ‏‎(ss) ‎، آلومینیوم و انواع آلیاژهای آن و نیکل و آلیاژهای آن استفاده میشود. از آرگون برای برش فلزات فعال مانند طلا، نقره، مس، آهن، روی، کلسیوم، منیزیم، پتاسیوم و … کاربرد دارد.

لیزر برش فلزات به وسیله لیزر فایبر:

لیزر برش فلزات فایبر شباهت های زیادی به روش ‏nd-yag‏ دارد و تفاوت آن در نوع انتقال پرتو می باشد. در لیزر برش فلزات فایبر پرتوی تولیدی از دایود به وسیله فیبرنوری تشدید و انتقال می یابد. در واقع آینه و مرکز تشدید در لیزر برش فلزات فایبر حذف شده است که نتیجه ی آن کاهش چشمگیر مصرف انرژی و راندمان بالای دستگاه لیزر برش فلزات فایبر به دلیل عدم افت انرژی پرتو می باشد.‏

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.